Kultura starověkého Říma

Dnes to bude umění a kultura starověkého Říma. Řím byl podle pověsti založen roku 753 před naším letopočtem bratry Remusem a Romulem, kteří byli vychováni vlčicí. Ze začátku malá obec na Apeninském poloostrově. Začneme s architekturou. V architektuře hledal Řím svůj vzor v Řecku. typicky římskými prvky – kulatým obloukem a kupolovou klenbou. Nově se v architektuře začala používat  cihla a beton. Nejznámější díla jsou bazilika (Maxenciova), lázně (Diokleciánovy) a třeba amfiteatr (Vespasiánův amfiteatr). Dále Římané stavěli silnice, akvadukty, kanály, beton vymysleli asi ve 2. stol. Římské oblouky jsou překvapivě pevné, protože každý kámen silně tlačí proti vedlejším kamenům, což pomáhá udržet oblouk dohromady. Fórum bylo ve středu městě. Ulice byly úzké, příšerně přeplněné a hlučné. Akvadukty byly stavěny pro přísun pitné vody. Vítězné oblouky byly stavěny na počest vítězství císařů. Řekové milovali divadlo, Římané milovali gladiátorské zápasy, vstup byl zdarma. Sedělo se podle společenského postavení. Římané měli vynikající síť silnic. Většinu jich vybudovala armáda. Mozaiky byly dělány z tisíců kostiček kamene, mramoru, keramiky nebo skla. Témata mozaiek: mýty a pověsti, oblíbené byly i výjevy ze všedního života.

Jako další bude sochařství a malířství. Římské sochařství a malířství silně navazovalo na to řecké. Začneme malířstvím a pak navážeme na sochařství. Z římské doby máme dochovány mozaiky, fresky a deskové malby. Typickým tématem pro fresky jsou krajina, příroda. Mozaiky nalezneme nejen na zdi a podlaze, především pak v lázních. Nejvíce maleb nalezneme ve městech Pompejích a Herkulanea. Pozdní doba římského císařství je spojena s křesťanstvím. Za doby vlády císaře Konstantina se postavení křesťanství změnilo, byly vystavěny první chrámy (Jeruzalém, Betlém). A teď sochařství! Sochařství bylo realistické se silnou řeckou tradicí (busty). Sochy většinou byly: bosé, kontrapost, bohatě řasená drapérie a většina z nich byla pompézní.

Dále tu máme literaturu. Ovidius -básník Díla: Fasti, Heroidy, Metamorfosy atd. Plautus -autor komedii Díla: Trinummus, Aulularia atd. Vergilius -básník Díla: Bukolika, Aeneis atd. Horatius -básník, řečník Díla: Epody, Epistuale atd. Caesar -historik Díla: Zápisky o válce galské Livius – historik, básník atd. Díla: Knihy od založení města Řím Cicero -řečník Díla: Retorika, Brutus atd. Římané si podmanili Řecko vojensky a politicky, kulturně však Řekům podlehli právě oni. Římané v umění nikdy nedosáhli řecké úrovně.

Cicero

A jako poslední je tu náboženství. Již ve starém Řecku se rozvinulo polyteistické náboženství. Římané byli také známi pro velké množství božstev, za která si vysloužili posměch v raně křesťanských polemikách. Pro obyčejné Římany bylo náboženství součástí každodenního života. Kolem našeho letopočtu se u plebejů začala prosazovat křesťanství.

akvadukt

No a jsme na konci, doufám, že se vám tento článek líbil. Web: msuo.cz www.vzdelavanivcr.cz slideplayer.cz itranet.zamecek.cz www.gymst.com www.dejepis.com citato.cz blog.helios.eu mundo.cz cs.qwe.wiki Knihy: Dějiny umění 2 napsal: José Pijoan

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *